9/10

0
Wkrótce ostatni dyżur. Na zakończenie udało mi się porobić trochę nowych rzeczy i zaznajomić się z torakochirurgią. Dawno już nie czułem tak dużej frajdy związanej z robieniem czegoś nowego i lekkiego poddenerwowania związanego z tym, czy robię to dobrze. Rurki używane w chirurgii klatki piersiowej są podwójne, to jest składają się z dwóch rur i w porównaniu do zwykłej rurki intubacyjnej sprawiają wrażenie bardzo grubych. Łatwiej jest tym zrobić krzywdę. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć, potrzebna jest tylko praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka i dobry nauczyciel, który cały czas patrzy na ręce. Miałem świetnych nauczycieli.

Najciekawsze było to, że ja na tej sali operacyjnej już byłem, lecz w innym charakterze. Na szczęście nie miałem żadnych flashbacków, żadnych przykrych wspomnień. Może dlatego, że własną operację wspominam nadzwyczaj dobrze. Okres pooperacyjny był zaś wspaniałą imprezą, a to wszystko za sprawą ciągłego wlewu sufentanylu (mocniejszej pochodnej morfiny). Miałem trochę problemow ze staniem i chodzeniem, ale czułem się doskonale. Do tej pory pamiętam własny smutek, kiedy strzykawka została odłączona i krzyk pielęgniarki, po tym jak zobaczyła, że postanowiłem na własną rękę sobie ponownie podłączyć. „Jestem lekarzem, wiem co robię, nie chcę żeby się zmarnowało, bo jest dobre i mi pomaga”. Niestety nie dała się przekonać i zrobiło się mniej kolorowo.

W ostatnim czasie zmęczenie dawało mi się we znaki. Humoru nie poprawiało mi już nawet przeganianie palaczy z pod szpitalnych drzwi. Jeden z nich rozczarował mnie szczególnie, był karkiem, ale nie mogłem mu odpuścić, tylko dlatego, że potencjalnie mógłby mi wpierdolić, zasady muszą być demokratyczne. Był zbyt zaskoczony, żeby wydać z siebie sensowną reakcją, a ja nie miałem całego dnia, żeby czekać, aż się ogarnie. Jeśli ktoś z palaczy chciałby zobaczyć, jakie to uczucie mieć dren w klatce piersiowej, chętnie pomogę. Potrzebny do tego jest kij bejsbolowy, który należy energicznie przykładać w okolice łopatki.

Przed zakończeniem swojej kariery w centrum urazowym dowiedziałem się też wielu ciekawych rzeczy o życiu. Wiem już, że wszyscy uczestnicy seksu grupowego zanim przystąpią do libacji powinni wcześniej precyzyjnie ustalić reguły i możliwe konfiguracje. Być może warto np spisać to na kartce i gdzieś powiesić, bo potem im więcej alkoholu, tym bardziej pamięć ulotna. Niedomówienia w tej kwestii wyzwalają złe emocje, a te mogą doprowadzić do nikomu niepotrzebnego urazu ciała, a nam przysparzają dodatkowej pracy

Zdarzały się też nieoczekiwane rzeczy. Ludzie, którym dawaliśmy niewiele szans wychodzili ze szpitala. Pacjent zatrzymał się tuż po przyjeździe do szpitala, w drodze na salę operacyjną. Kiedy chirurg zaczynał operację, a ja cały czas prowadziłem reanimację i uciskałem klatkę piersiową. Czasem robiłem krótkie przerwy, kiedy chirurg musiał działać precyzyjnie, bałem się też że skalpel się omsknie i że pójdzie mi po palcu. Nie sądziłem, że rzeczy, o których tylko dotychczas czytałem są możliwe. Kiedy udało się znaleźć źródło krwawienia i zatamować je, rytm serca powrócił. Tego też Wam życzę, żeby zdarzały Wam się rzeczy niemożliwe i nieoczekiwane, a praca pozwalała na rozwój i naukę nowych rzeczy.

 

Proszę o udostępnianie treści:

Comments

comments

4 myśli nt. „9/10

  1. Mateusz Malik

    Jestem onkologiem. Wychodzę że szpitala przez ten dym i znając złożoność nałogu palenia… nie mam pojęcia co mam im powiedzieć. Mogę opieprzyc, ale po co, mogę nastraszyć, ale oni przecież wiedzą, bo palą przy Centrum Onkologii, mogę zgłosić, ale te 500zyla do mojej kieszeni nie wpadnie a zawistny nie jestem. Stoją tam moi pacjenci w piżamie, salowe, sprzątaczki, czasem spotykam kolegów z pracy, czasem jakiś młodych klientów SOR. Argument że smogiem nawet wydaje się być jakiś miałki. Idę mimo dymu, zatykam dziurki nosowe i myślę o Szwecji, Danii czy Wyspach Bergamutach, gdzie wszyscy ludzie po prostu przestrzegają przepisów i nie palą w miejscach publicznych…
    Co tu robić.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *